Segít a világnak a temérdek pénz!
Mukec | 2013-05-27 06:35 | MÓDOSÍTVA 2013-05-26 22:59
Sokan kritizálják, de mégis mintha jól működne a globális pénzpumpa. Oké, azt nem nehéz megérteni, hogy amennyiben rengeteg pénz keres helyet magának a világon, akkor a nagy kereslet miatt jó ára lesz a kötvényeknek, a részvényeknek, de miként indítja be a sok pénz a reálgazdaságot?
Két fontos mechanizmust érdemes megismerni, az egyik mindenhol segít, a másik elsősorban az Egyesült Államokban. Amikor sok a pénz, sokan vesznek kötvényeket, így azoknak lemegy a hozama. Hiszen nemcsak 3 százalékos kamatígéret mellett, de 2 százalékos kamatígéret mellett is lesz rájuk vevő.
Egyszerűsített példával, ha egy vállalati beruházásnak éves 2,5 százalékos lenne a megtérülése, azt 3 százalékos kötvénykamatok mellett nem érdemes megvalósítani, de 2 százalék mellett már igen. Az alacsony kamatok mellett egyre többet érdemes invesztálni a reálgazdaságba.
Talán kicsit meglepőbb a másik hatás, a vagyonhatás. Ha feljebb mentek a részvényárak, akkor a háztartások vagyonosobbak lesznek, vagyonosobbnak érzik magukat. Ezért bátrabban mernek új ingatlanba költözni, fogyasztani, vásárolni. Ez a vagyonhatás, és azért mondjuk, hogy leginkább az Egyesült Államokban hat, mert ott vannak inkább a népeknek részvényeik. Németországban, Japánban, de akár Magyarországon ez sokkal kevésbé elterjedt.
Ha nagyobb a vagyon, nagyobb a növekedés, de rögtön felmerül az örök gazdaság-elméleti kérdés, kell-e egyáltalán mindenen túl növekedni? A válasz az, hogy sajnos igen!
Természetesen nagyon fontos a föld készleteivel való értelmes gazdálkodás, a fenntartható fejlődés, amely arra ösztökélhet bennünket, hogy nem kell annyit termelni, fogyasztani, nem kell kizsigerelni a természeti adottságokat, a munkaerőt és így tovább.
Sajnos azonban ez csak az elmélet, a jelenlegi gazdasági paraméterek szerint, ahol nincs nagy növekedés, ott előbb-utóbb drámai válság következik be.
A magyarázat az adósságokban, az adósság-szolgálatban rejlik. Globálisan is majdnem az adott éves gazdasági teljesítménnyel (GDP) azonos az államok adóssága. Ebből az következik, hogy minden ország évente a teljes gazdasági teljesítményének 4-5 százalékát adósság-szolgálatra költi. Minél nagyobb a gazdasági növekedés, ez annál kisebb örökölt teher, az adósság kinőhető. Ha azonban eluralkodik a nagy fenntarthatóság, a 0-1 százalékos növekedés mellett az adósság csak nő és jön a krach.
Vagyis, legyünk nagyon takarékosak, de azért növekedni kell. Jó lenne visszafogottabban termelni, nyugisabban élni. Előbb kellett volna gondolkodni!