Az infláció és a PMÁK
Mukec | 2013-06-10 06:39 | MÓDOSÍTVA 2013-06-07 15:43
Magyarországon az elmúlt évek legjobb lakossági befektetéseinek egyike a Prémium Magyar Államkötvény, nevezzük csak PMÁK-nak. Ma már van belőlük forintos is, devizás is, de most a forintos konstrukció esélyeit taglalnánk.
Ezeknek az összefoglaló néven illetett konstrukcióknak az a közös jellemzője, hogy ezek a papírok változó kamatozással, mindig a magyar infláció felett fizetnek kamatot. olyan szuperkonstrukció is akadt, amelyik még hat százalékponttal haladta meg a magyar inflációt, de jellemzőbb a három-öt százalékos felár.
A Magyar Állam nagyszerű adós, le a kalappal, mindig helytáll vállalásaiért, akár a magyar lakosság, akár a külföldi hitelezők felé. És egy ilyen adós mondta azt, hogy hol 6, hol 5, hol 3 százalékos infláció feletti kamatot fizet, vagyis nem ritkán úgy fizetett 9-10 százalékos kamatot, hogy a versengő bankbetétek már csak 6-7 százalékot fizettek.
Igen ám, de most éppen 2 százalék alá esett a magyar inflációs szint, és ha ez esetleg egy lokális mélypont is, az elemzők szerint év végére sem várható, hogy 3 százalék fölé megy a pénzromlás. Miért gondoljuk ezt?
Egyrészt ebbe az irányba mutatnak a kormányzati intézkedések, gondoljunk csak a rezsicsökkentésre. Másrészt a recessziós jegyekkel küzdő világban sem a hazai előállítású, sem az importált termékeknél nem várhatóak bősz áremelések.
Igen, nem is lehet kérdés, hogy ebben a közegben kevesebb kamatot fognak fizetni a különböző PMÁK-sorozatok is, de azért kár lenne nagyon elkeseredni. Az infláció csökkenésének időszakában valójában csak még attraktívabb a reálhozam, a kamafelár. Hiszen mit is tud ez a kötvény? Olyan kamatot fizet, amelynek van egy bázisa, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kalkulált átlagos infláció, és van egy kamatfelára, amit minden sorozathoz meghatároz az Államadósság Kezelő Központ.
A PMÁK amúgy azért is érdekes, mert maguk a bankok, brókercégek nem annyira propagálják a legtöbb sorozatot, hiszen a Kincstár ezeket közvetlenül értékesíti a lakosságnak, a pénzügyi közvetítőrendszer nem vesz részt a forgalmazásban, nincs belőle haszna se. A kötvények további előnye, hogy a kamatprémium a teljes, jellemzően hároméves futamidőre fennáll. Ha pedig nyugodt marad a környezet, akkor ez mindvégig extraprofitot fog jelenteni.
Túl szép, hogy igaz legyen? Nem, a fentiek valóban helytálló információk, de azért vannak olyan feltételek, illetve kockázatok is, amelyeket figyelembe kell vennünk. A PMÁK kötvényeket a magyar lakosság veheti meg, és a futamidő végéig nem is lehet azokat veszteség nélkül visszaadni. A hátrányok között említhető az is, hogy a személyes ügyintézés olykor lassú a kincstári ügyfélszolgálatoknál, igaz, ha valaki egyszer már regisztrált a Webkincstár elnevezésű platformon, akkor onnantól már a neten is intézheti ügyeit. Végül a változó kamatozás is lehet kockázat, igaz inkább emelkedő infláció mellett, a csökkenő inflációs környezetben kifejezetten kedvező.
Mi is lehet az összegzés tárgya? Akinek van már PMÁK papírja az ne búsuljon, hogy az alacsony infláció miatt kevesebb kamatot kap, így is az elmúét időszak egyik legjobb befektetési sztorijának volt a részese!