A részvényeknek áll a zászló!
Mukec | 2013-05-13 06:36 | MÓDOSÍTVA 2013-05-11 20:41
Ez a poszt arról szól, hogy 2013 májusában jobb ötletnek tűnik részvényeket vásárolni, mint kötvényeket. Ennél több jótanács, okosság nem fog elhangozni, csak az olvassa tovább, akit érdekel némi globális gazdasági okoskodás arról, hogy miért is gondolom ezt!
Van mostanában egy fogalom, ami mindennél fontosabb az elmúlt hónapokban, negyedévekben a tőkepiacon, a globális likviditás-bőség. A jegybankok öntik tele a gazdaságot pénzzel, a pénznyomtatás nem lassul, sőt. már Japán is beállt a sorba, az Egyesült Államok pedig még mindig, havi 85 milliárd dollár új likviditással segíti a gazdasági növekedést.
A tankönyvek szerint ennek egyetlen veszélye van, infláció lesz belőle. Eddig nagyon nem lett, de persze még lehet, ezt is mindjárt megnézzük. Addig is úgy néz ki, hogy mindennek a cégek lesznek a nyertesei, vagy a cégek dráguló részvényein keresztül a megtakarítók.
A világgazdaság természetesen még mindig tele van kockázatokkal, szinte semmiben nem lehet maradéktalanul megbízni, egyre többet ér a gondos eszközválasztás. Mégis, az elmúlt két év után ki lehet jelenteni: a sok pénz miatt most a részvénypiacokban több van, mint a kötvénypiacokban.
Az ok prózai: a kötvényeknél már megvolt a nagy rallye, a kötvényekből mindent megvettek, ami kicsit is vonzó volt, itt már olyan alacsonyak az árak, hogy aligha lehet nagyot kaszálni. Mit jelent ez azon a piacon, ahol mindig érdemes együtt kezelni a nyerési lehetőséget és a kockázatot? Gyakorlatilag azt, hogy ami nem kockázatos, vagyis az amerikai, a német államkötvények, a legjobb vállalatok kötvényei, az gyakorlatilag nulla kamattal vehető csak meg.
Ami pedig kockázatos, legyen szó akár görög, belorusz, vagy fekete-afrikai államok kötvényeiről, vagy kisebb vállalatok bóvlikötvényeiről, azzal is csak párszázalékot lehet évente keresni. Innen már bőven könnyebb bukni, mint szépet nyerni.
Viszont a sok szabad, elköthető pénz, a szuperlikviditás miatt még sok megtakarítási piacon az optimizmus az úr. A pénz helyet keres magának, helye pedig ott lesz, ahol fialni tud, irány a részvénypiac! Sőt, ha az a bizonyos tankönyvi veszély megvalósul, vagyis felfelé indul az infláció, akkor lesz csak igazán vonzó a részvénypiac.
Gondoljunk csak bele, 2 százalékos infláció mellett 1 százalékos kamatot fizet egy AAA, vagyis topkategóriás kötvény. Ez biztonságos, de veszteséget jelentő befektetés. ha feljebb megy az infláció, például 4 százalékra, akkor már komoly veszteséget jelent ez a kötvény. Aki tudja, eladja és menekül a részvénypiacra. Vagyis, ha emelkedik az infláció, még inkább a részvények éve lehet.
Ácsi, mielőtt szaladnánk a brókerünkhöz, azért ne feledjük, a részvényekkel sem kóser minden. Itthon kínzó a forgalom- és sztorihiány, a nagy, nemzetközi piacokon pedig még a 2008-as nagy világégés óta is rengetegszer lehetett érdemben padlót fogni. vagyis legyünk azért nagyon megfontoltak.
Ám a vállalatoknak tényleg jók a kilátásaik. A nagy monetáris intézmények elfogadták, hogy az államoknak van szerepük a válságkezelésben, és abban is erős a kompromisszum, hogy a pénz menjen a vállalatokhoz. Amit az államok, a bankok kevésbé tudtak megoldani, vagyis azt, hogy sok-sok pénzből legalább élénkítsék a gazdaságot, azt tegyék meg a vállalatok. A cégek eddig ügyesek, tudják hol hasznosul a pénz.
Szóval, akkor még egyszer, a kötvényekben már alig van nyereség, a részvényeké a közeljövő. De jöjjön még egyszer a figyelmeztetés is, hiszen ezt sem lehet elégszer hangsúlyozni! A piacokon már bőven volt áremelkedés, a részvényekkel nem mi találjuk fel a spanyolviaszt, sok pénz már beült a tutiba, indokolt az óvatosság, de a klasszikus mutatók szerint a részvénypiacok még mindig nem túlárazottak, még mindig lehet szufla a papírokban.