Hedge fundok alkonya?
Mukec | 2013-05-08 06:22 | MÓDOSÍTVA 2013-05-07 16:30
A firenzei Uffizi Képtárban fogták el a csalással gyanúsított Florian Homm ismert német hedge fund managert. Óriási amerikai alapok egymást szívatják a Herbalife amerikai étrend-kiegészítő MLM-cég tulajdonosi körében, Carl Icahn és más neves guruk tusakodnakhiszen miközben egyszer piramisjátéknak minősítik, majd nem, közben bevásárolnak, majd eladnak. Soha ekkora pénzbírságot nem fizetett senki az amerikai értékpapír-felügyeletnek, mint Steve Cohen amerikai hedge fund manager bennfentes kereskedelemmel gyanúsított cége. Csökkentik a londoni hedge fundok vezetőinek bónuszát.
Olyan idei hírek, amelyek a hedge fundokkal amúgy szinte egyáltalán nem foglalkozó magyar média ingerküszöbét is elérték. Azt ugyan biztosan nem lehet kijelenteni, hogy vége a korábban mesés hozamokkal jellemzett világnak, hiszen ma is több mint 2500 milliárd dollár forog ilyen alapokban, de valóban rossz idők járnak az ágazatra.
Korábban nem volt jellemző, de 2012-ben a „sima” befektetési alapok elverték a hedge fundokat. Részben azért, mert a hedge fund világ még mindig angolszász központú és az angolszász befektetők körében bevett volt az eurószkepticizmus. Ám az euró a mindenfajta görög, ciprusi, spanyol, ír, olasz problémák ellenére nem omlott össze, aki erre bazírozott, sok pénzt bukott. Részben pedig azért is, mert kegyelmi állapot van a világ tőkepiacain, másfél éve menetelnek a részvénypiacok és a kötvénypiacok, ilyenkor, aki összetettebb ötletekkel áll elő, lemaradhat az összehasonlításban. Konkrétan a hedge fund világ átlagosan 8 százalékot hozott tavaly, a globális alapvilág pedig 15-öt.
De mi is egyáltalán ez a hedge fund, hol lehet ilyeneket vásárolni? A kisbefektetők ritkán látnak ilyen állatot, ráadásul nehéz is a közös pontokat, a közös jellemzőket megtalálni, annyifélék a hedge fundok. Mindenképpen olyan összegyűjtött vagyontömegek, ahol az alapkezelők viszonylag nagy szabadságfokkal, kevés külső kötöttséggel próbálnak a kiválasztott befektetőknek sok pénzt csinálni. Általában valamilyen speciális megközelítéssel, speciális piacon.
Sokszor zárt a befektetői kör, jellemzően igen vagyonos magánszemélyeket keresnek meg az őket már személyesen ismerő alapkezelők. Az ilyen alapok szinte mindig abszolút hozamú céllal indulnak, vagyis nincsen megadva, hogy milyen piacon, milyen eszközökbe fektet majd be a hedge fund, hanem az egyedi cél a minél több profit elérése, szinte bárhol, szinte bárhogyan!
Az igazán sikeres hedge fundosok, mint Soros György, vagy Jim Rogers, Carl Icahn, John Paulson az Egyesült Államokban igazi sztárok. Könyvek és filmek tucatjai foglalkoznak velük, a sztorijaikkal. Nálunk közülük szinte csak a magyar származású Soros ismert. Ő, kitalálhatott azóta bármilyen jó befektetéseket, társadalom-formáló elgondolásokat, mind a mai napig egy húszéves sztorijáról a legismertebb. 1992. szeptember 22-én egyetlen nap alatt egymilliárd dollárt keresett azzal, hogy az angol font gyengülésére és a német márka erősödésére játszott.